FORUM

 

Πλοήγηση forum
Θα πρέπει να συνδεθείτε για να μπορείτε να δημοσιεύσετε στο φόρουμ.

Σοφά λόγια

Σελίδα 1 από 4Επόμενη

"Οι άνθρωποι αγαπούν να είναι το επίκεντρο του κόσμου... Εγώ το μόνο που χρειάζομαι είναι μια γωνία που να υπάρχει όλος μου ο κόσμος..."

Μ. Γκάντι

Οι άνθρωποι είναι γεμάτοι χαρακιές. Μην τους βλέπεις σαν οφειλέτες σου. Κανείς δεν γεννήθηκε κακός. Να συγχωρείς, χρυσό μου. Ακούς τι σου λέω; Όλους να τους συγχωρείς.
Αλκυόνη Παπαδάκη

Η μοναξιά είναι μια χαρά, αλλά χρειάζεσαι κάποιον για να λες ότι η μοναξιά είναι μια χαρά

Μπαλζάκ

Χρωστάμε ενός λεπτού κραυγή, για κάθε στιγμή που σιωπήσαμε.

Λιλή Ζωγράφου

Η κάσα με τους θησαυρούς όλου του κόσμου είναι η ψυχή του αγαθού ανθρώπου. Κι η αγάπη ο πιο μεγάλος θησαυρός.

Γ. Δρυμωνιάτης

Το πιο βασανιστικό μαρτύριο δεν είναι κόλαση. Κόλαση είναι η άδεια καρδιά. Χ. Γκιμπριάν

Να ζείτε με πάθος, ανεξάρτητα από την ηλικία σας. Isabel Allende

Είναι πολύ δύσκολο να δεις το σύνολο μιας εικόνας όταν είσαι ένα κομμάτι της

Οι βράχοι  δε σκιάζονται γεράματα.... Αριστοτέλης Βαλαωρίτης (1824-1879)

Πρέπει να γίνεις εσύ ήλιος για να φωτίσεις τους σβησμένους ήλιους των άλλων.

Νίκος Καζαντζάκης

Aν σε πόνεσαν, μην εκδικηθείς. Η αγάπη είναι η καλύτερη τιμωρία.

Πρόσεχε τις σκέψεις σου: γίνονται λέξεις.

Πρόσεχε τις λέξεις σου: γίνονται έργα.

Πρόσεχε τα έργα σου: γίνονται συνήθειες.

Πρόσεχε τις συνήθειες σου: γίνονται χαρακτήρας.

Πρόσεχε το χαρακτήρα σου: γίνεται πεπρωμένο.

Φ. Άουτλο

Να βάζεις σφραγίδα στα λόγια με σιωπή και στη σιωπή να βάζεις σφραγίδα την κατάλληλη χρονική στιγμή. Σόλων

Είμαστε οι μόνοι σ’ ολόκληρη την Ευρώπη που έχουμε το προνόμιο να λέμε τον ουρανό “ουρανό” και τη θάλασσα “θάλασσα” όπως την έλεγαν ο Όμηρος και ο Πλάτωνας πριν δυόμισι χιλιάδες χρόνια. Δεν είναι λίγο αυτό. Η γλώσσα δεν είναι μόνον ένα μέσον επικοινωνίας. Κουβαλάει την ψυχή του λαού μας κι όλη του την ιστορία και όλη του την ευγένεια.

Οδυσσέασ Ελύτης σε ομιλία του προς τους Έλληνες μετανάστες της Σουηδίας

Είμαι περήφανη για τις ουλές στην καρδιά μου, είναι απόδειξη ότι την έχω χρησιμοποιήσει. Anne Frank

Σελίδα 1 από 4Επόμενη